Miesięczne archiwum: marzec 2018

Wizyta wolontariuszy

Seniorzy zostali dziś bardzo mile zaskoczeni. Dzienny Dom odwiedzili wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu, wręczając seniorom świąteczne paczki. W związku z tym, że wizytę młodzieży do ostatniej chwili utrzymywaliśmy w tajemnicy, podopieczni byli dogłębnie wzruszeni i bardzo szczęśliwi. Dziękujemy zaangażowanym uczniom, opiekunom koła wolontariatu a także wszystkim ludziom dobrej woli i otwartego serca, dzięki którym powstały paczki świąteczne.

Spotkanie świąteczno-integracyjne

Właśnie dziś mija miesiąc odkąd seniorzy rozpoczęli swoją przygodę z Dziennym Domem „Senior +”. Od rana uwijali się jak w ukropie, aby wszystko przygotować i należycie przywitać zaproszonych gości. O godzinie 11 rozpoczęło się spotkanie świąteczno-integracyjne, na które został zaproszony Burmistrz Kalisza Pomorskiego Pan Michał Hypki, Sekretarz Pani Alicja Wensker-Rożek, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Zbigniew Chołuj, Prezes Banku Spółdzielczego Pani Zofia Gardzińska oraz nasza przyjaciółka Pani Halina Samek. Seniorzy wyrazili swoją wdzięczność za umożliwienie uczestnictwa w Programie „Senior +”, pokazali jak bardzo zintegrowali się w tak krótkim czasie i jak bardzo jest im potrzebne takie miejsce jak Dzienny Dom „Senior +”.

Kulinaria przedświąteczne

Lubimy poniedziałki. Oprócz dyżuru masażysty, mamy co tydzień zajęcia kulinarne. Dziś powstała pyszna, tradycyjna sałatka warzywna. Każdy z nas zna jej smak, większości kojarzy się ze świętami. Upiekliśmy mięso, zrobiliśmy barszcz na zakwasie. Przygotowujemy się do uroczystego spotkania, które ma mieć miejsce w dniu jutrzejszym…

 

Gablotka i bieżnik

Seniorzy Dziennego Domu nie mogą narzekać na nudę. Pracując w grupie stworzyli świąteczny bieżnik w formie mandala. Tworzenie mandali pozwala na odzyskanie wewnętrznej równowagi, wyciszenie się i oczyszczenie z negatywnych emocji, myśli oraz lęków. Stara lekarska gablota dostała dziś nowe życie, wspólnie ją odrestaurowaliśmy i nadaliśmy jej optymistycznych barw. Niech nam teraz dobrze służy

Komunikacja interpersonalna

Tematem przewodnim dzisiejszej terapii była komunikacja interpersonalna. Niewłaściwe odczytanie intencji z jednej strony oraz niesprecyzowane oczekiwania z drugiej rodzi wiele nieporozumień w relacjach międzyludzkich.
Przeprowadzone przez seniorów doświadczenia pokazały, że zadawanie pytań i wyjaśnianie wątpliwości sprzyja skutecznemu porozumiewaniu. Treść wypowiedzi musi być zrozumiana zgodnie z intencjami nadawcy przekazu.
Nasi podopieczni perfekcyjnie poradzili sobie z odgrywaniem przypisanych ról. Planujemy na stałe wprowadzić psychodramę do harmonogramu zajęć seniorów, aby w pełni wykorzystać drzemiący w nich potencjał.

Tydzień z Internetem

W ramach corocznej kampanii Tygodnia z Internetem nasi seniorzy mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu prezentującym praktyczne sposoby wykorzystywania dla wielu z nich nowej technologii jaką jest Internet. Spotkanie zostało zorganizowane w sali komputerowej mieszczącej się w Pałacu Wedlów w Kaliszu Pomorskim, prezentację przeprowadził Pan Piotr Bejnarowicz. Seniorzy po powrocie do Dziennego Domu jeszcze długo rozmawiali o „cudach techniki”.

Oczekując powrotu grupy seniorów z zajęć komputerowych, przygotowaliśmy pyszne ciasteczka maślane. Następnie rozpoczęły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których powstały dekoracyjne jajka wielkanocne. Efekt pracy seniorów jest wręcz powalający!

Merchewkowa moc zdrowia

Jak już wspomniano wpływ kiszonek na nasze zdrowie jest nieoceniony. Dzięki dużej zawartości błonnika i kwasu mlekowego wspomagają trawienie oraz pobudzają jelita do prawidłowej pracy. Podczas procesu kiszenia warzywa nie tracą swoich wartości, wręcz przeciwnie – wzrasta ilość witaminy C i witamin z grupy B. Warto zadbać o różnorodność kiszonek, ponieważ różne warzywa zawierają inne szczepy probiotycznych bakterii. Z tego powodu zaraz po buraku postanowiliśmy zakisić marchew. Powstały dziś dwie partie kiszonej marchewki – tradycyjna oraz korzenna (z imbirem i goździkiem), po procesie kiszenia seniorzy porównają smak i zadecydują, który im bardziej odpowiada. Procesowi kiszenia zostały poddane na próbę również inne warzywa – kalafior, pomidorki koktajlowe, brukselka oraz rzodkiewka. Czekamy na sezon owocowo – warzywny, aby mieć większy wybór tego co możemy wrzucić do słoja.

Filmoterapia

„Im cięższa walka, tym wspanialsze zwycięstwo” oto wymowny cytat z krótkometrażowego, emocjonującego filmu, pt. „Cyrk motyli”, który obejrzeliśmy dziś w ramach filmoterapii. Film ten stanowi piękną i fascynującą historię o poszukiwaniu samego siebie. Wart jest poświęcenia każdej minuty na obejrzenie, chwilę refleksji i dyskusję.

Seniorzy jak zwykle nie próżnowali, powstały dziś kolejne dzieła, które zostały wykonane wieloetapową techniką plastyczną. W pierwszym etapie seniorzy zamalowali kartę z bloku technicznego kredkami pastelowymi w różnych kolorach, potem pokryli cały rysunek ciemną farbą akrylową , aby móc w końcowym etapie za pomocą patyczków wydrapać wzory. Z wydrapywanek powstały kartki okolicznościowe. Dzięki tym zajęciom podopieczni mogli uruchomić swoją wyobraźnię oraz poprawić sprawność manualną.

Terapia reminiscencyjna

Ponownie mieliśmy zaszczyt gościć pracowników Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim, dziś oprócz Pani Gosi, po raz pierwszy zawitała do nas Pani Ula Miłoszewska. Podczas dzisiejszego spotkania zostały przytoczone fragmenty książki Marcina Kuchto, pt. „Dzieje polskiego Kalisza Pomorskiego”. Została przeprowadzona swoista terapia reminiscencyjna. Wśród podopiecznych Domu Seniora odżyły wspomnienia z lat dzieciństwa, w ich oczach było widać zadumę, sięgali pamięcią do opowiadań swoich rodziców i dziadków. Opisywali Kalisz Pomorski z okresu wojny i okresu powojennego, każdy miał coś interesującego do opowiedzenia. Jedno jest pewne – ciekawe historie tkwią w pamięci osób starszych i warto ich posłuchać.